20 czerwca 2022

Dlaczego powinieneś zainteresować się rozluźnianiem powięziowym i jak może Ci ono pomóc?

Dlaczego powinieneś zainteresować się rozluźnianiem powięziowym i jak może Ci ono pomóc?

 

Rozluźnianie powięzi to rodzaj masażu, w którym zwraca się uwagę na tkanki łączne ciała. Podczas uwalniania powięzi zwiększa się ruchomość i elastyczność mięśni, ścięgien i więzadeł. Obszary te nazywane są powięzią, a większość mięśni i stawów otoczona jest kilkoma jej warstwami. Kiedy masz ograniczony ruch lub jesteś bardziej sztywny niż zwykle, powięź kurczy się i ogranicza ruch. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy w ciągu dnia wykonujemy powtarzające się ruchy w pracy lub podczas uprawiania sportu. Powięź utrzymuje ciało w całości, jak sieć, która podtrzymuje różne części ciała, jednocześnie poruszając nimi jako jedną całość. Stanowi także podporę dla narządów i kotwiczy je do reszty ciała. W rezultacie jej ograniczanie może powodować ból w niektórych obszarach ciała, a nawet objawy chorobowe.

 

Co to jest powięź?

Powięź to rodzaj tkanki łącznej, która otacza i podtrzymuje mięśnie, ścięgna i inne tkanki. Często porównuje się ją do sieci lub siatki, która otacza całe ciało. Powięź jest elastyczna i ma zdolność do rozciągania się, a po rozciągnięciu powraca do stanu rozluźnienia. Układ mięśniowy to sieć wielu różnych mięśni i ich ścięgien, które współpracują ze sobą, umożliwiając ruch i postawę. Masaż uwalniający powięź pomaga poprawić ruch w mięśniach i ścięgnach, dzięki czemu ciało staje się bardziej elastyczne. Mięśnie i ścięgna charakteryzują się dużą elastycznością, co oznacza, że mogą się rozciągać i kurczyć bez przerywania pracy, a także wracać do pierwotnej długości. Podczas masażu elastyczność ta ulega wzmocnieniu, dzięki czemu mięśnie, ścięgna i więzadła stają się bardziej ruchome i wyrównane, co zapewnia większą elastyczność i swobodę ruchu.

 

Terapia uwalniająca powięź

Terapia uwalniania powięzi to technika masażu wykorzystująca specjalnie zaprojektowane narzędzie do uwalniania zrostów, które wiążą ze sobą powięź, otwierając połączone tkanki. Technika ta może być stosowana w celu uwolnienia ograniczeń w mięśniach, które powodują ból lub obrzęk. Nie jest to technika stosowana w celu leczenia lub poprawy stanu zdrowia, ale raczej w celu umożliwienia ciału ponownego swobodnego poruszania się po ograniczeniu, bez bólu lub dyskomfortu.

 

Jak wykonać masaż uwalniający powięź

Podczas wykonywania masażu uwalniającego powięź terapeuta stosuje dwa rodzaje pociągnięć: - Głaskanie rozluźniające - głaskanie to pomaga zmiękczyć tkanki, dzięki czemu terapeuta ma dostęp do głębiej położonych powięzi i może je uwolnić. Są one bardziej okrężne i powierzchowne, jak szczotkowanie. - Pociągnięcia wzmacniające - te pociągnięcia pomagają przywrócić tkankom ich normalną długość po uwolnieniu, podobnie jak przywraca się elastyczność gumowej opaski. Są one bardziej pionowe, jak skubanie.

 

Powięź i stawy

Stawy łączą dwie kości, umożliwiając nam poruszanie się w różnych kierunkach. Na przykład kolana i łokcie to stawy, które pozwalają nam zginać i wyciągać rękę. Powięź otacza stawy i pomaga zapewnić im stabilność. Osoby cierpiące na zapalenie stawów lub poddane nadmiernemu wysiłkowi fizycznemu w wyniku urazu sportowego mogą doświadczać nadmiernego zakresu ruchu w stawach.

 

Korzyści z masażu uwalniającego powięź

Ciało jest wzajemnie powiązanym systemem, a kiedy jest ono w stanie ograniczenia z powodu skurczu mięśni lub innych przyczyn, ruch jest znacznie ograniczony. Uwalnianie powięzi może być stosowane w celu uśmierzenia bólu i przywrócenia normalnego ruchu w ciele. Może być również stosowane w celu zapobiegania przyszłym urazom i przyspieszenia powrotu do zdrowia po kontuzji.

 

Wskazówki dotyczące udanego zabiegu uwalniania powięzi

Istnieje kilka kluczowych czynników, które mogą pomóc w pomyślnym przeprowadzeniu zabiegu uwalniania powięzi. - Czystość - w masażu uwalniającym powięź najważniejsza jest czystość. Dzieje się tak dlatego, że wiele miejsc w ciele, np. stawy, jest podatnych na infekcje. - Przygotowanie - przed zabiegiem klient powinien być jak najbardziej zrelaksowany. Wynika to z faktu, że ciało klienta będzie się czuło znacznie lepiej, jeśli będzie maksymalnie zrelaksowane. Można to zrobić biorąc relaksującą kąpiel lub stosując produkty do aromaterapii. Kiedy klient jest zrelaksowany, terapeuta będzie miał lepszy dostęp do jego tkanek. - Zaufanie - Ważne jest, aby klient ufał terapeucie podczas zabiegu uwalniania powięzi. Jeśli klient nie czuje się komfortowo w towarzystwie terapeuty, nie będzie wystarczająco zrelaksowany, aby poddać się zabiegowi.

 

Powięź i mięśnie

Mięśnie są odpowiedzialne za ruch i postawę, a także za funkcje seksualne. Skurcz mięśni może hamować ruch i powodować ból. Kiedy mięśnie są rozluźnione, może to skutkować zwiększoną elastycznością i mobilnością.

 

Wskazówki dotyczące udanego zabiegu uwolnienia powięzi

- Zacznij od stóp. Sesję leczniczą warto rozpocząć od stóp, ponieważ jest to najbardziej powierzchowna część ciała, a ponadto pomaga ona zrelaksować klienta. - Rozpocznij od nałożenia na podeszwy stóp olejku leczniczego lub ciepłej wody, aby je rozluźnić. - Następnie użyj rąk do zbadania układu limfatycznego stóp, który jest siecią wypełnionych płynem ścieżek (węzłów chłonnych) połączonych z resztą ciała. - Zbadaj układ limfatyczny stóp, masując podeszwy i łuki stóp. - Następnie uciskaj przedramiona, aby pobudzić przepływ limfy i zwiększyć przepływ płynów przez układ limfatyczny. - Na koniec masuj kciukami łuki stóp, aby pobudzić przepływ limfy przez układ limfatyczny.

 

Korzyści płynące z masażu uwalniającego powięzi

Ciało jest wzajemnie powiązanym systemem, a kiedy jest ono ograniczone z powodu skurczu mięśni lub innych przyczyn, ruch jest znacznie utrudniony. Uwalnianie powięzi może być stosowane w celu uśmierzenia bólu i przywrócenia normalnego ruchu w ciele. Może być także stosowane w celu zapobiegania przyszłym urazom i przyspieszenia powrotu do zdrowia po kontuzji.

 

Powiązane wpisy