Jak wrócić do formy po ciąży ?

Jak wrócić do formy po ciąży ?
Powrót do formy po ciąży nie jest prostym zadaniem. Szczególnie, jeśli wcześniej byłaś aktywna i chcesz jak najszybciej wrócić do treningów. Poniżej kilka kroków, które powinnaś wykonać zanim podejmiesz decyzję o powrocie do ćwiczeń.

Powrót do formy po ciąży nie jest prostym zadaniem. Szczególnie, jeśli wcześniej byłaś aktywna i chcesz jak najszybciej wrócić do treningów.

Kilka kroków, które powinnaś wykonać zanim podejmiesz decyzję o powrocie do ćwiczeń:

1.  Skonsultuj się z lekarzem prowadzącym i zapytaj go o zdanie. Lekarz zna Ciebie i Twoje ciało – prowadził Twoją ciążę i na pewno doradzi, czy to odpowiedni moment. Przedstaw jaki rodzaj aktywności chciałabyś podjąć, jak często i czy byłaby to współpraca z trenerem personalnym, czy Twoja samodzielna aktywność w domu.

 

2.  W żadnym wypadku nie zaczynaj od treningów siłowych
z obciążeniem! To błąd, który najczęściej popełniają kobiety, które pragną szybkiego efektu pięknej sylwetki. Pamiętaj, że Twoje ciało przez 9 miesięcy przystosowywało Cię do roli mamy. Zmiany, które powstały w ciele często niosą za sobą nieprzyjemne powikłania (m. in. Krępujący problem nietrzymania moczu). Daj sobie i organizmowi czas na powrót do ogólnej sprawności – to indywidualna sprawa. Niektóre kobiety potrzebują mniej, inne więcej czasu. (Od 2 – 6 miesięcy).
Najodpowiedniejszym treningiem na początku będzie trening Pilates, który wzmocni mięśnie głębokie, a także tzw. „core”, i całą obręcz miedniczną i przygotuje ciało do mocniejszego wysiłku. Możesz wybrać także zajęcia grupowe dla kobiet w ciąży i po ciąży w klubie fitness.

3.  Zrezygnuj z treningów biegowych lub na trampolinie. Zarówno bieganie jak i jumping nie pomogą Ci wzmocnić mięśni głębokich, których praca jest szczególnie ważna po porodzie (niezależnie, czy rodziłaś naturalnie, czy nie). Jeśli biegałaś lub skakałaś na trampolinie – odczekaj co najmniej 5 miesięcy w przypadku jumpingu,
w przypadku biegania – możesz zacząć wcześniej – to kwestia indywidualna. Najpierw wprowadź marszobiegi, następnie możesz stopniowo wracać do intensywniejszych treningów.

4.  Słuchaj swojego ciała i unikaj przetrenowania.

Nie od dziś wiadomo, że wszystkie mamy śpią krócej, dlatego też łatwiej o przetrenowanie. Słuchaj swojego organizmu, czasem odpuść i nie zapominaj o regeneracji Twojego ciała
i umysłu! 

5.  Korzystaj z macierzyństwa – bądź szczęśliwą mamą, a chęć do pracy z ciałem pojawi się sama. Wybierz wówczas formę, którą lubisz. Możesz zacząć od zwykłych spacerów, a następnie wybierać inne formy, np. zajęcia grupowe w klubie fitness.